Svakog proleća ljubitelji prirode uživaju u travnatim i šumskim površinama van gradskih područja, ali ono što može da im pokvari uživanje su životinjice koje su srodnici pauka, koje vrebaju u travi, a koje mogu biti izuzetno opasne.
U gradu Lajmu, države Konetikat u SAD-u, 1970. godine pojavilo se misteriozno oboljenje kod dece. Naučnici su pokušavali da otkriju misteriju i saznaju šta je uzrok ovom oboljenju. Većina obolele dece se igrala u šumskom području, a mnogi su se žalili na osip i svrab na koži. Naučnici su znali da su se prvi simptomi ove bolesti javljali početkom leta pa su na osnovu svih podataka zaključili da se radi o – krpelju. Krpelji spadaju u ektoparazite i hrane se krvlju sisara, ptica i ponekad gmizavaca i vodozemaca.
Naučnici su nazvali ovu bolest Lajmska bolest po gradu gde se prvi put i javila. Međutim, tek 1981. godine naučnik Willy Burgdorfer je zaključio da Lajmsku bolest izazivaju krpelji koji su inficirani jednom bakterijom. Ta bakterija je nazvana po ovom naučniku koji je i otkrio – Borrelia burgdorferi.

- Ukoliko se planira boravak u prirodi, preporučuje se nošenje svetle odeće koja prekriva ruke a naročito noge. Na kraju dana obavezan samopregled celog tela.
- Ako se nakon pregleda uoči krpelj, ono što ne treba raditi je – paničiti. Nikako ne treba pritiskati telo krpelja, paliti ga ili koristiti neku hemikaliju.
- Krpelj treba u što kraćem roku da se odstrani, jer se rizik od infekcije povećava što se krpelj duže zadrži na koži.
- Krpelj treba da se odstrani pravilno, najbolje uz korišćenje pincete od strane neke iskusne osobe.
-
Ako se pojavi bilo koji simptom prethodno opisan, javite se svom lekaru.